سبد خرید شما خالی می باشد.
0
فرق کاشی و سرامیک چیست

امروزه در هرجایی باشید اگر کمی به محیط اطرافتان دقت کنید، احتمالا انواع مختلفی از کاشی ها را بر روی دیوار و سرامیک ها را در کف ساختمان ها می بینید. در این مقاله به بررسی این دو محصول پرداخته و تفاوت های بین کاشی و سرامیک را عنوان خواهیم کرد. در ابتدا به توضیحی در مورد هر کدام از این محصولات اشاره می کنیم:
کاشی چیست: کاشی نوعی آجر است که در ضخامت کم تولید شده و دارای روکش لعابی است. به عبارتی کاشی از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

  • بخش سفالی که قسمت اصلی کاشی است و در اصطلاح به آن استخوان‌بندی کاشی می گویند.
  • بخش دوم لعاب کاشی است که ماده‌ای شیشه‌ای بوده و به صورت پوششی بر روی بخش سفالی کاشی قرار دارد.

سرامیک چیست: سرامیک به هر ماده‌ی غیرآلی اطلاق می‌شود که از مخلوط ماسه(کاهش قابلیت چین خوردگی)، خاک رس(موجب انعطاف و نرمی ‌و تشکیل ذرات بلوری سرامیک) و فلدسپار(کاهش دمای پخت و موثر بودن در تشکیل توده شیشه‌اى و چسباننده ذرات بلوری) در دمای بالا تولید و توسط لعابی شیشه ای منسجم شده و دارای خصوصیات زیر باشد:

  • مقاومت بالا در برابر حرارت
  • مقاوم در برابر نفوذ آب
  • مقاوم در مقابل جریان الکتریسیته
  • سخت و غیر قابل حل در حلال‌ها

کاربرد سرامیک در صنایع مختلف بسیار زیاد است. هنگامی که از این به عنوان لعاب کاشی‌ استفاده شود به محصول نهایی اصطلاحاً سرامیک گویند. به طور معمول در گفتارهای روزمره به کاشی‌هایی که روی دیوار نصب باشند، کاشی و به کاشی‌های کف ساختمان که در واقع کاشی با لعابی از جنس سرامیک است، سرامیک یا کاشی سرامیکی ‌گویند. برای اطلاع از قیمت سرامیک و کاشی در طرح ها و ابعاد مختلف می توانید به فروشگاه اینترنتی مارکت سرام مراجعه نمایید.

استفاده از سرامیک در کف ساختمان

تفاوت کاشی و سرامیک

فرق اصلی کاشی و سرامیک، استحکام متفاوت آن ها است. در مراحل تولید کاشی، وزن پرس کمتر به دلیل ظریف بودن آن بر روی محصول اعمال شده و برای سرامیک به دلیل استحکام بالاتر محصول از پرس سنگین‌تر استفاده شده و به همین دلیل کاشی بر روی دیوار کار می‌شود ولی سرامیک در کف نصب می‌شود. از دیگر تفاوت های بین کاشی و سرامیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت کم کاشی در برابر فشار، گرما و سرما به همین دلیل از کاشی در محیط‌ بسته و دیوارهایی که از طرف پشت رطوبت ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد.
  • درصد جذب آب بالا در کاشی نسبت به سرامیک که دلیل استفاده از کاشی برای نصب بر روی دیوار و همچنین کارکردن آن در ارتفاع بسیار راحت‌تر می باشد.
  • مقاومت بالای سرامیک در برابر گرما و سرمای شدید، رطوبت و فشار نسبت به کاشی.

کاشی بهتره یا سرامیک

در مورد این موضوع که کاشی بهتر است یا سرامیک باید به کاربرد آن دقت کرد. با توجه به کاربری مورد نظر و با در نظر گرفتن خصوصیات ذکر شده در مورد کاشی و سرامیک، باید دید کدامیک از این محصولات برای استفاده در قسمت مورد نظر مناسب تر است.

تشخیص کاشی از سرامیک

کاشی و سرامیک به دلیل وجود تفاوتهای اساسی در روش تولید آنها که بخش عمده این تفاوت ها در دما و تعداد دفعات پخت می باشد، با هم فرق دارند. معمولا در  ساخت کاشی و سرامیک، ابتدا پخت اولیه محصول بدون لعاب را در دمای ۱۲۵۰- ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد انجام داده و سپس در دمای ۱۲۶۰ – ۱۱۰۰ درجه مجددا پخته می‌شوند.

تفاوت ظاهری کاشی با سرامیک

کاشی و سرامیک از لحاظ ظاهری شباهت های زیادی با هم دارند هرچند با تقاوت های ظاهری که با هم دارند هم از یکدیگر قابل تشخیص اند. گِل سرامیک معمولا به دلیل پخت بیشتر پررنگ‌تر است، همچنین ضخامت سرامیک‌ها نسبت به کاشی بیشتری است. معمولا کاشی ها با ابعاد ۱۰×۱۰ الی ۴۰×۴۰  و ضخامت 6 الی 10 میلیمتر برای نصب بر روی دیوارها استفاده می شود.

کاربرد کاشی در ساختمان

کاربرد کاشی و سرامیک

با توجه به مقاومت بالای سرامیک نسبت به کاشی، این دو محصول کاربردهای مختلفی در ساخت‌وساز بناها دارند. کاشی‌ها به دلیل خصوصیات ذکر شده در بالا، انتخاب خوبی برای محیط‌های باز نیست.کاشی به خاطر قدرت جذب آب بالاتری نسبت به سرامیک گزینه‌ی خوبی برای پوشش دیوارهای داخلی ساختمان و ابنیه مثل دیوارهای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام هستند. از سرامیک برای پوشش کف ساختمان و کفپوش در محیط های باز استفاده می شود.

چیزی که در بازار کاشی و سرامیک توجه افراد را به خود جلب می کند تنوع بالا در طرح و رنگ کاشی نسبت به سرامیک است. 

در این مطلب شما را با تعریف کاشی و سرامیک و همچنین تفاوت های آن ها آشنا کردیم. قابل ذکر است کاشی دیوار و سرامیک بر اساس نوع موارد مصرفی در لعاب آن ها و ابعاد در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند که برای کاربرد های متفاوتی استفاده می شوند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره در مورد محصول مورد نظر خود با بخش پشتیبانی سایت ارتباط برقرار کنید.

همه روزه آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم
تعهد در تحویل سریع بار
ارسال به سراسر کشور
مشاوره رایگان خرید
تضمین بهترین قیمت
ضمانت کیفیت کالا